Nergal'ın CEO’su Toğan Kuter Eren'in işe alımlarda sorduğu 3 soru

Nergal'ın CEO’su Toğan Kuter Eren'in işe alımlarda sorduğu 3 soru

Bilindiği üzere Toğan Kuter Eren, Nergal’ın kurucusu ve sahibidir. Hem yazar hem de girişimci olması onu özel kılan etmenlerden biri. Tabii ki Toğan Kuter Eren’in bugünkü konumuna ulaşması diğer birçok kişi gibi pek kolay olmadı. Bu yazımızda sizlere yaşayan en önemli girişimcilerden biri olan Toğan Kuter Eren hakkında bazı şaşırtıcı gerçeklerden bahsedeceğiz.

Toğan Kuter Eren’in annesi ve babası öğretmendi. Bilgisayar oyunlarını çok seven Eren’in sanılanın aksine ailesinde girişimçi yoktu. Küçük Eren, oyuncak askerleri ile oynamayı seven ve bozulan oyuncaklarını tamir etmeye bayılan bir çocuktu. Arkadaşlarından hep bir adım önde olmasının nedeni her şeye ticari yönden bakmasıydı. Onun ileride fiziğe ve biyolojiye ilgi duyması, sayısal zekâsının gelişmesinde etkin rol oynadı. Genç yaşta yazarlığa ilgi duyması ve lise öğretmenlerinin teşvikiyle kitap çıkarması hayatında dönüm noktası oldu.

Bursa Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği okudu ancak mesleğine pek ilgi duymuyordu. O hayallerinin peşinden koşacaktı.

''En Genç Yazar'' olma unvanını elinde bulunduruyordu. Toplamda dört kitabı bulunan girişimci; çeşitli dergi, gazete ve benzeri yayım organlarında yazı yayımladı. 2018 yılında Neo Pazarlama Dağıtım Şirketi’nin bir parçası olan Neosis Kitap'ın genel yayın yönetmeni oldu. Bu sayede ''En Genç Yayın Yönetmeni'' olma unvanına da sahip oldu. 2019 yılında Nergal Global'i kurdu.

Ekibe çok önem veren Eren’in işe alımlarda sorduğu 3 soru:

1. Bir muhasebe programının kodlanması gerekiyor. Bunu hangi kodlama dilini kullanarak yapardın ve neden?

Eren’in ilk ölçütü kod bilgisiydi. Yöneticileri, işe aldıkları insanların yazılıma ilgi duymalarını istiyordu. Eren, yazılım konusunda uzman olduğu gibi başkalarının da bu konuda tecrübe sahibi olmalarını şart koşuyordu. Bu kıstas tek başına, işe alma olasılığını yüksek tutuyordu.

2. Yemek yapabilir misin? Elinin lezzetini beğeniyor musun?

Eren’e göre yeni işe alınanların hedefi şirketin potansiyelini yükseltmektir. “Kendi yaptığı yemeği yiyebilen her bireyin iş yaşamında başarılı olma şansı daha yüksektir,’’ demektedir.

3. Bana önceden hiç duymadığım bir şey söyleyebilir misin?

Eren’in işe alımlarda sorduğu en tuhaf soru bu olabilir. Şirketin kültürüne katkıda bulunacak birisini aramaktadır. Bu kişinin eğlenceli ve ilginç bir iş yeri oluşturmaya yardımcı olacak farklı bir beceri veya ilgi alanı olmasını istemektedir. Ve bu iş ile ilgili olmak zorunda değildir.

Nergal’ın başarısı göz önüne alındığında, bu sorular size oldukça basit gelebilir ama unutmayın Eren’in bunları sormasının bir sebebi var. Onu hafife almayın.